Přírodní léčba

Antidepresiva v půdě aneb proč nás práce s půdou dělá šťastnějšími

Tušili jste, že v půdě existuje přírodní antidepresivum? V současnosti vědci podrobně zkoumají bakterie Mycobacterium vaccae, které žijí v půdě. Už teď je ale známo, že tyto bakterie mají stejný účinek na mozkové neurony jako látky používané k léčbě deprese.

Nadměrná čistota a hygiena není zdravá

Na základě mnohých výzkumů došli vědci k závěru, že naše nadměrná snaha po čistotě a hygieně má svá úskalí. Stále více a více se potvrzuje, že miliardy bakterií, které se okolo nás vyskytují a jsou součástí našeho prostředí, dokážou ovlivnit náš organismus, mysl a emoce pozitivním směrem. Nesmíme je však ze svého života zcela eliminovat.

Pravidelný kontakt s půdou je velmi důležitý

Není žádným tajemstvím, že velké procento lidí nemá ve svém každodenním životě vůbec žádný kontakt s půdou. Určité procento lidí nepřijde do styku se zemí během celého svého dospělého života. Výzkumy však ukazují, že nedostatek fyzického kontaktu s půdou (hlínou, zeminou), může být během příštích padesáti let spojen se zvýšením deprese a následnými nemocemi. 

Bakterie Mycobacterium vaccae

Bakterie Mycobacterium vaccae vyskytující se v půdě mohou stimulovat produkci serotoninu, který nás dělá více šťastnými a přináší uvolnění. Obvykle je nedostatek serotoninu spojen s depresí, úzkostí a bipolárními poruchami. Mycobacterium vaccae, které produkuje půda, jsou přirozeným antidepresivem bez jakýchkoliv negativních vedlejších účinků na naše zdraví.

Práce na zahradě (práce s půdou) dělá lidi šťastnými

Většina zkušených zahradníků a zahrádkářů vám řekne, že zahrada je jejich „šťastné místo„. Že akt zahradničení je antidepresivem, tedy počinem, který zlepšuje náladu. Přítomnost antidepresivních půdních bakterií tak pro většinu z vás, kteří se rádi “hrabete” v zemi, nebude vůbec žádným překvapením. Bakterie Mycobacterium vaccae při práci vdechujete, nebo se dostávají do vašeho krevního oběhu přes kůži a drobné oděrky. Přírodní antidepresivní účinky zmíněných půdních bakterií je údajně možné pocítit již během tří týdnů. A já podotýkám, že mohu jen souhlasit!

Milena

Tak to jsem já. Milena. Ta, co píše.

Související články

Back to top button