Anýz (Pimpinella anisum) je jednoletá bylina z čeledi mrkvovitých. Pochází z Egypta a Sýrie. Pěstuje se ve Středomoří, Indii, Mexiku, v Moldávii i na Ukrajině. Proč je dobré znát anýz, jeho léčivé účinky a využití jako koření? Dočtete se v následujících řádcích.
Anýz jako léčivá bylina
Anýz je velmi užitečná a léčivá bylina:
- podporuje sekreci žláz,
- má baktericidní účinky,
- omezuje tvorbu plynů,
- urychluje trávení,
- podporuje chuť k jídlu,
- anýzový čaj ulehčuje odkašlávání.
Anýz jako koření
Jako koření se používají především semena anýzu, která se sklízejí v srpnu a září mírně nedozrálá. Je třeba je dosušovat.
- Kromě semen lze používat také nezralé okolíky anýzu ihned po odkvětu při nakládání zeleniny a ovoce nebo do marinád. Rozhodně by neměl chybět při nakládání červené řepy a červeného zelí.
- Mladé listy anýzu lze použít do salátů z jablek.
- Semeno anýzu se používá také v pekařství a cukrářství při pečení chleba, bílého pečiva a cukrářských výrobků (rozdrcené semeno se mísí do těsta). Používá se také do sladkokyselých omáček, sladkých jídel (kompoty, želé a zavařeniny) a někdy i do zeleninových a mléčných polévek a kaší.
- Tradičně se anýz a jeho silice používají při přípravě likérů, domácích šťáv a sirupů, nálevů, piva, kvasů a medoviny.
Anýz – “protipachové” koření
Anýz je také vynikající pomocné koření, které lze rozsáhle použít k odstranění různých nepříjemných pachů a specifických vůní nežádoucích v připravovaném jídle. V takovém případě se anýz použije při předběžném zpracování potraviny, nebo na začátku přípravy jídla. Poté, když anýz splní svoji funkci, je třeba jej odstranit a do jídla přidat ta koření, která chceme použít nebo která se tradičně používají.
Anýz zbavuje specifického pachu například ryby, masa, oleje (bavlníkový, slunečnicový, konopný …) a rovněž s jeho pomocí můžeme napodobit pravý provensálský olej. Jak?
Falešný provensálský olej – výroba
- Slunečnicový olej nalijte do suché, předehřáté nádoby ve vrstvě 1,5 až 2 cm.
- Zahřejte na prudkém ohni. Olej však nesmí vzkypět!
- Do rozpáleného oleje nasypte čajovou lžičku anýzu. Jakmile olej zbělá, slijte ho a ochlaďte.
Získaný olej ztratí specifickou vůni a pachuť slunečnicového oleje, získá naopak vůni velmi příjemnou. Používá se do salátu a rybích omáček.
Anýz si můžete vypěstovat i na své zahrádce
U nás se anýz pěstuje hlavně na jižní Moravě a Slovensku.
Na zahrádkách se anýz může s úspěchem pěstovat ve všech teplejších polohách. Určitě všude tam, kde se pěstuje vinná réva.
- Vyžaduje lehčí, suché půdy.
- Vysévá se počátkem dubna do řádků vzdálených 30 cm.
- Péče o porost spočívá v pletí a okopávání.
Anýz se sklízí v době, kdy semena v okolících hnědnou, to znamená v červenci až srpnu. Pozor, semena snadno vypadávají. Na zahrádce lze anýz sklízet postupně jak dozrává.
Tak co, vypěstujete si svůj vlastní anýz i vy?