BylinkyZdravé recepty

Biomiska na klíčení – i bez práce mohou být „koláče“

O tom, že „bez práce nejsou koláče“, jste již jistě slyšeli jako děti od svých rodičů nebo od kantorů ve škole. Je to samozřejmě tvrzení pravdivé, neboť kdo je snaživý a pilný, jistě se mu jeho aktivita v budoucnu vrátí.

V životě však nastávají i situace, kdy se snažíme práci usnadnit, aby ty pomyslné koláče bylo možno jíst s vynaložením minimálního úsilí. Jedním z příkladů se může stát nakličovací miska.

Klíčíte více semen najednou – když lidé dříve nechali vzejít hrách, potřebovali k tomu jednu keramickou mísu nebo talíř. Když se rozhodli nechat klíčit ještě čočku, ječmen, pšenici a rukolu, potřebovali další čtyři talíře, a pokud jich v chudé vesnické domácnosti nebylo zrovna nazbyt, klíčení ostatních semínek muselo počkat. V plastové biomisce je to mnohem snazší, ta sestává ze tří misek nad sebou, pod nimiž je dole miska na odkapávání přebytečné vody, takže můžete do každé z nich uložit jiný druh semínek.

Semínka si nepřekáží – Klíčení semínek v jednotlivých patrech probíhá nezávisle, navzájem se neovlivňují, a tak můžete každý den pozorovat přírůstky a těšit se, až budou vhodné ke konzumaci.

Materiál misek je způsobilý po zdravotní stránce – podobně, jako u sklenic na klíčení, jde o zdravotně nezávadný materiál, v tomto případě plast, potravinářský akrylát (polymethylmetakrylát PMMA), navíc prověřený mnohaletými zkušenostmi tisíců zájemců o klíčení semen, kteří misky používají pravidelně.

Nepotřebujete žádné odborné znalosti – jen byste měli vědět, že z fazolí můžete nechat vyklíčit pouze druhy adzuki a mungo, protože ostatní fazolová semena jsou zasyrova mírně jedovatá. Všechna další semínka jedlých rostlinných druhů si ovšem můžete s klíčky dopřát třeba denně. Naklíčená semena jsou přímo nabitá živinami, a tak jich stačí sníst každý den pouze velmi malé množství, přibližně jednu až tři polévkové lžíce. 

MK Redakce

Přinášíme Vám tipy na recepty, popisy různých diet, ale také se zde dozvíte novinky ze světa bylinek, případně alternativní medicíny. Vše najdete na jednom místě a to zde.

Související články

Back to top button