V posledních letech se začíná stále více firem zabývat osvětou v otázce šetření životního prostředí. Ba co víc – nejen osvětou, ale nezřídka i návrhy řešení, jak zpomalit tu celosvětovou zkázu, o které se tolik mluví.
Není to jen o třídění odpadu, (přílišném) nepoužívání jednorázového nádobí nebo nošení si vlastní tašky do obchodu. Je to například i o tom, co jíme. Ne všichni vědí, že naše enormní spotřeba masa má na životní prostředí katastrofální dopad. Vždyť chov tradičních hospodářských zvířat zvládne vyprodukovat více emisí než všechna auta na světě. Množství vody, které je potřebné pro chov krav, prasat a dalších tradičních hospodářských zvířat, je enormní. Řešení? Například jídlo z hmyzu.
Chov hmyzu je mnohem ekologičtější i efektivnější způsob, jak získat kvalitní živiny. Co vůbec takový cvrččí mouka obsahuje? Vysoký obsah bílkovin – až 70 % obsahu – a to dokonce s kompletním aminokyselinovým spektrem (tedy všech 10 aminokyselin, které do těla potřebujeme přijmout ze stravy), řadu vitamínů (např. skupiny B) i minerálních látek (zinek, železo), vlákninu, prebiotika, nenasycené mastné kyseliny… a mnoho dalších zdraví prospěšných látek. Pravá superpotravina!
Navíc hmyz potřebuje pro pouze zlomek vody a krmiva, může být chován prakticky v jakémkoliv prostředí, a zabírá zlomek místa – až 70 % všech zemědělských ploch světa zabírá chov hospodářských zvířat. Pravá ekopotravina, tenhle cvrččí prášek! Proč už tedy potraviny z hmyzu nejíme dávno? Často za to mohou pouze naše předsudky, za které však tak úplně nemůžeme. V naší kultuře entomofagii (pojídání hmyzu) zakořeněnou nemáme. Cvrččí mouka zakomponovaná i v běžně známých pochoutkách by mohla tvořit skvělý kompromis – zajistit nám hodnotné živiny, a přitom neprozradit, že právě pojídáme hmyz.