Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.
Bylinky

I štiplavý pepř je vlastně bylinka: Co byste měli vědět o pepři?

Pravý černý pepř, který je nejznámější, se jmenuje pepřovník černý neboli Piper nigrum, roste jako liána. Dorůstá 6 až 8 metrů a obvykle začíná plodit třetím až pátým rokem. Vytváří dlouhé pěkné hrozny, v nichž bývá 20 až 30 tolik oblíbených kořenících kuliček.

Záhada barvy pepřových kuliček

Barva pepře záleží na stupni zralosti plodů. 

  • Mohou se sklízet ještě nezralé, zelené plody (kuličky), pak se nakládají (stejně jako červené) do slaného nebo octového nálevu. Pokud však zelený pepř ponoříte do vařící vody a necháte usušit, vznikne klasický černý pepř.
  • Botanická zralost plodů (kuliček) je červená. I v barvě červené se může pepř sklízet – buď se přímo suší, nebo se naloží. 
  • Když necháme červené plody zfermentovat a odstraníme z nich červenou slupku, budeme mít pepř bílý

Do kuchyně tedy získáme hned čtyři druhy pepře z jedné rostliny: pepř zelený, červený, černý a bílý.

Jak pěstovat pepřovník doma

Nejlépe by rostlinám bylo v tropickém skleníku, kde je průměrná teplota 20 stupňů Celsia a vysoká vzdušná vlhkost. Pepřovník černý ani další druhy pepřů nejsou mrazuvzdorné, takže potřebují pokojové podmínky.

Zanthoxylum piperitum – sečuánský pepř, žlutodřev peprný nebo tasmánský pepř – tasmannia lanceolata tolerují pokles teploty i k10 stupňů Celsia při omezené zálivce. Ale pravý pepřovník je opravdu teplomilný. V bytě ho můžete pěstovat tak, že ho budete vyvazovat například ke kokosové tyči a občas rosit. Jinak je pěstování podobné jako u orchidejí. 

Další druhy pepřovníků

  • K dalším druhům patří například thajský listový pepřovník – Piper sarmentosum, u něhož se sklízí krásné, lesklé, šťavnaté, křehké listy a používají se nasekané do salátů či polévek
  • Zajímavý je i tasmánský pepř – Drimys lanceolata pocházející z Austrálie. Z něj se používají listy i plody. Listy však ochutnávejte velmi opatrně, jsou totiž silně aromatické a pro někoho až dráždivé.

Jak je to s léčivostí pepře

Pokud bychom plody nechali přezrát, ztratíme jak aroma, tak připisované léčivé vlastnosti. Které to jsou?

  • Pepři se připisuje afrodiziakální účinek,
  • pepř stimuluje srdeční činnost a oběhový systém, 
  • pepř podporuje činnost jater, 
  • v mírných dávkách příznivě dráždí žaludeční sliznici a ovlivňuje metabolismus,
  • tento přírodní zázrak působí močopudně a má i další přínosy pro naše zdraví.

Náš tip

Zanthoxylum piperitum – sečuánský pepř, žlutodřev peprný je rostlina pocházející z Asie. U té se dají používat jak listy, tak i plody. Rostlina tvoří hezké kmínky, takže se z ní dá vypěstovat zajímavá pokojová bonsai. Když se vhodně zastřihuje, udělá krásnou korunku.

Milena

Tak to jsem já. Milena. Ta, co píše.

Související články

Back to top button