Šípková růže je skutečnou ozdobou přírody či okrasných zahrad. Oblíbená byla už v starověkém Řecku a Římě. Její květy byly odjakživa symbolem lásky, touhy a něžnosti, ale také mlčenlivosti a mládí. Okvětní lístky se používaly do koupele, náhrdelníky z šípků zas měly chránit před zlem. Už starověcí léčitelé věděli o povzbuzujících a léčivých účincích květů (růžový olej), kořenů a plodů – šípků.
My se v dnešním článku zaměříme na šípkové víno. Recept na správnou přípravu šípkového čaje a šípkovou marmeládu najdete v dřívějších článcích, kde se dočtete také o tom, proč je dobré šípky sbírat, sušit a konzumovat. Teď už ale pojďme na slíbené šípkové víno.
Výroba šípkového vína
Na přípravu 6 l šípkového vína budete potřebovat přibližně:
5 l vody, 2 kg šípků, 2 kg krystalového cukru
Postup
- Do hrnce nalijte 5 l vody a přidejte 2 kg cukru.
- Cukr s vodou zahřívejte a občas promíchejte, aby se cukr dokonale rozpustil.
- Směs krátce povařte.
- Svařený cukr s vodou nechte částečně vychladnout. Mezitím si připravte šípky.
- Šípky je třeba důkladně očistit, oprat ve studené vodě a potom jeden plod za druhým na několika místech propíchnout. Pozor na prsty! (Abyste si neublížili, je dobré vzít vždy 7 až 10 šípků, vložit je do malé misky, aby byly natěsno. Pak už stačí vzít velkou jehlu nebo menší tenkou jehlici a jen tak nazdařbůh jimi do šípků bodat. Je to rychlé a bezpečné.)
- Propíchané plody rozdělte na dvě stejné části a naplňte jimi 2 čtyřlitrové zavařovací sklenice.
- Plody zalijte vlažným cukrovým nálevem.
- Sklenice nahoře uzavřete pergamenovým papírem nebo potravinářskou fólií. Musíte je však na několika místech také propíchnout.
- Šípky nechte v cukerném nálevu přibližně 4 týdny louhovat a kvasit. Mělo by se tak dít na slunném a teplém místě.
Zhruba po čtyřech týdnech šípky klesnou ke dnu. Tehdy nastane čas na stáčení vína, nejlépe do tmavých lahví. Lahve uzavřete šroubovacím uzávěrem a skladujte na tmavém a chladném místě. Občas je dobré lahve s šípkovým vínem zkontrolovat, zda se nekazí.