Zdravé recepty

Jak zpracovat šípky plné vitamínů? Třeba na šípkovou marmeládu.

Při podzimních procházkách určitě narazíte na keř obsypaný červenými šípky, které vás mohou během podzimu a dlouhé zimy udržet fit. Neváhejte, a naplňte jimi tašku, igelitku, košík a třeba i kapsy. Věřte, stojí to za to.

Věděli jste, že šípky obsahují více vitamínu C než citron?

Dále mají tyto přínosy:

  • Pomáhají chránit nejen před viry, ale působí jako skvělá prevence proti dalším nemocem, pomáhají budovat imunitu a chrání před rakovinou? 
  • Mají během depresivního chladného podzimu a zimy další příznivé účinky – dodávají potřebnou energii, potlačují únavu a působí antidepresivně
  • Zpomalují stárnutí, mají pozitivní účinky na močové cesty, cukrovku, játra, kardiovaskulární systém; potlačují záněty? 

Dnes vynecháme šípkovou klasiku – šípkový čaj (recept ne správně připravený šípkový čaj najdete v kategorii „Bylinky“). Dnes si uvaříme šípkovou marmeládu. Pojďme na to.

Šípková marmeláda

Budete potřebovat:

Co nejvíce vyzrálých šípků – 3, 4, 5 kg; přibližně 1 kg krystalového cukru a krapet vody. 

(Možná se vám zdá, že nasbírat 5 kg šípků je naprosté šílenství. Ale když to zkusíte, zjistíte, že to vůbec není tak strašné. Hmotnost syrových, neusušených šípků naskakuje poměrně rychle.)

Postup:

  • Šípky nasypte do kbelíku nebo velkého hrnce a důkladně je umyjte. Čím déle je budete propírat, tím rychleji zbavíte plody zbytků okvětí. 
  • Teď přijde ta nejpiplavější část celé práce. Každý šípek musíte naříznout a vydloubat z něj semínka a chloupky. Zbyde dužina se slupkami. (Moje babička měla na přípravu šípkové marmelády starý mlýnek. Nahoru se sypaly šípky, a z otvoru lezla čistá šípková dužina. Jenže, kde ty loňské sněhy jsou! Nebo snad víte o podobném mlýnku, který se dá koupit i dnes? Dejte vědět!)
  • Dužinu se slupkami rozmixujte dohladka. Aby to šlo lépe, před mixováním přidejte trošku vody.
  • Zvažte množství připraveného rozmixovaného šípkového „protlaku“ a přidejte stejné množství cukru. Tedy poměr 1:1.
  • Směs šípkového protlaku a cukru pak za stálého míchání vařte na velmi mírném ohni do zhoustnutí. Jakmile zjistíte, že kapka marmelády dokáže po vychladnutí na talířku ztuhnout, je zdravá dobrota je hotová.
  • Teď už stačí vroucí marmeládu nalít do malých uzavíratelných skleniček, ty uzavřít víčky a skleničky otočit dnem vzhůru

Marmeládu skladujte na suchém a tmavém místě. Velké množství vitamínu C si sice nezachová, ale spoustu minerálů a dalších cenných látek v ní zůstane. Můžete ji proto konzumovat nejen na vdolkách, lívancích a palačinkách, ale také mlsat jen tak lžičkou jako vynikající lektvar.

Milena

Tak to jsem já. Milena. Ta, co píše.

Související články

Back to top button