Bylinky

Kostival – léčivá bylinka našich babiček, která pomůže i vám

Stále více lidí se zaměřuje na řešení zdravotních problémů pomocí bylinek. Farmaceutické doplňky kladou až na druhé místo. Jednou ze zajímavých rostlin, které hojně využívaly k léčení už naše babičky, je kostival lékařský (Symphytum officinale) z čeledi brutnákovitých. Informace o kostivalu můžete najít také pod jeho lidovými názvy kobylí mléko, sladký lupen, volský jazyk, černý kořen nebo medunice.

Kostival lékařský – nepřehlédnutelná bylinka

Dorůstá výšky 30 až 120 cm. Má

  • přímou větvenou lodyhu, 
  • střídavé listy,
  • hroznovitá květenství, složená z krátkých, hustých dvojvijanů v paždí horních listů. Květy mají fialovou, kalně nachovou, růžovou nebo žlutavě bílou barvu.

Léčivé účinky kostivalu

Léčivé vlastnosti kostivalu jsou známé od starověku. Ve středověku byl vyhlášeným lékem ranhojičů. Drogou jsou oddenky s kořeny sbírané na jaře před květem nebo na podzim po odkvětu rostlin. Nejdůležitější účinnou látkou kostivalu je allantoin a dále pyrolizidinové alkaloidy. K doprovodným látkám patří slizy, cukry a organické kyseliny.

Allantoin

Allantoin má hojivý účinek, který se projevuje obnovováním poškozených tkání včetně kostních. 

  • V lidovém léčitelství se zevně kostival doporučoval na obtížně se hojící rány, pohmožděniny, dokonce i na zlepšení srůstu zlomenin kosti. Dále do koupelí na krvácející hemeroidy, bércové vředy, městky, při svalových zánětech a zánětech svalových pouzder.
  • Vnitřně se kostival používal také při poruchách trávení, žaludečních vředech, jako mírné projímadlo a vzhledem k obsahu slizu také při léčení zahlenění horních cest dýchacích. Dnes se dlouhodobé vnitřní používání kostivalu nedoporučuje, neboť některé jeho sloučeniny mohou poškozovat játra.

Vyrobte si kostivalovou mast sami

Kostivalové masti jsou běžně k dostání i v lékárnách. Kostivalovou mast si však můžete s přehledem vyrobit i doma. Jak na to?

  • Na procházce vykopejte kostivalový kořen. 
  • Dobře ho operte a nadrobno nasekejte. 
  • Rozehřejte nesolené vepřové sádlo nebo bambucké máslo a kousky kostivalového kořene do něj vmíchejte. 
  • Směs nechte přes noc uležet. 
  • Další den kostivalový kořen se sádlem nebo bambuckým máslem znovu zahřejte a rozpuštěnou směs přeceďte do uzavíratelných skleniček. Nejlépe přes hustou gázu nebo řídké plátýnko. Skleničky, které musí být sterilní, dobře uzavřete a uložte v ledničce.

Kostival lékařský patří mezi naše osvědčené bylinky, které při léčení svalů, kloubů a kostí opravdu pomohou. Právě v tomto období máte jedinečnou příležitost k jeho sběru.

Milena

Tak to jsem já. Milena. Ta, co píše.

Související články

Back to top button