Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.
Přírodní léčba

Léčivé byliny – víte, jak je správně připravit?

Běžnými základními způsoby přípravy nápojů z léčivých čajů jsou výluh a nálev, méně vhodným, ale z neznalosti nejčastěji používaným způsobem je odvar. V dnešním článku se zaměříme na výluh.

Výluh

Výluhem rozumíme opatrné vyluhování látek rozpustných ve vodě za obyčejné teploty. Tento postup, kterým co nejvíce šetříme rozkládající se a těkavé látky, se však nehodí pro všechny léčivé byliny. 

Jak připravit výluh

  • Odměříme předepsané množství vody (většinou obsah jednoho šálku), vhodíme do ní určené množství sušené léčivé byliny (drogy) nebo sušené bylinné směsi (většinou jednu plnou lžičku), zamícháme a necháme stát asi 8 hodin, obyčejně přes noc. 
  • Ráno scedíme a čirý nápoj podáváme nemocnému. Chceme-li podat nápoj teplý, stačí jej opatrně zahřát, nejlépe postavením nádobky s výluhem do teplé vody. 
  • Nápoj lze pít i chladný, takže pak působí současně osvěživě i léčivě. 

Někdy lze louhování provádět i déle, nikdy však ne více než 24 hodin, neboť by mohlo dojít ke škodlivému kvašení. 

Jak louhování urychlit

  • Vyluhování lze urychlit, nebo lépe, zesílit, použijeme-li vody předehřáté asi na 30 až 40 stupňů Celsia.
  • Obsah přikryté nádobky občas promícháme krouživým pohybem, čímž se vyluhování také urychlí.

Byliny vhodné pro přípravu výluhu

  • Výluhem připravujeme nápoje především z bylin obsahujících slizy – například proskurníkový (ibiškový) kořen, lněné semínko a podobně. K vyluhování slizu dostačuje doba i kratší než výše uvedená, asi půl hodiny. 
  • Velmi vhodné je připravovat tímto způsobem také výluhy z bylin obsahujících silice – květenství heřmánku, květy lípy nebo levandule, plody anýzu, kmínu nebo fenyklu, listy meduňky, máty peprné a kadeřavé, šalvěje a podobně. Poněvadž právě silice mají osvědčený léčivý účinek, nacházíme siličné drogy v nejrůznějších čajích používaných například při onemocnění dýchacích cest, trávicího ústrojí (žaludku, žlučníku, střev), při onemocnění cest močových a podobně.

Výluh se připravuje také z natě třezalky nebo listí ořešáku.

Milena

Tak to jsem já. Milena. Ta, co píše.

Související články

Back to top button