Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.
Přírodní léčba

Na ploché nohy pomůžou cviky a správná obuv

Ploché nohy trápí v současné civilizaci řadu lidí. Tato a další deformace vznikají již v dětství, kdy neproběhne správně proces vývinu chodidla. Často je to způsobeno předčasným obouváním nebo stavěním kojenců na nožičky. Pro ploché nohy existuje celá řada cviků a vhodná obuv.

Funkce lidských nohou

Lidská noha je nejzatíženější částí našeho těla. Plní statickou, dynamickou a adaptační funkci. V prvním případě se jedná o oporu vzpřímeného těla, při dynamické funkci jsou nám nohy oporou při chůzi a běhu a funkce adaptační se projevuje především během tlumení nárazů.

„Noha je umělecký výtvor složený z 26 kostí, 107 vazů a 19 svalů.“

Leonardo da Vinci

Vznik plochých nohou

Když se narodí dítě, klenba jeho nohy ještě není dostatečně vyvinuta. Dítě se sice narodí s podélnou i příčnou klenbou, ale v této klenbě se nachází tukové polštářky, které zatím dostatečně nevyvinuté nohy dítěte chrání, aby nedošlo k deformaci. Dokud nejsou dítěti tři roky, nožní klenba není příliš patrná. Tehdy se teprve začíná formovat a celý proces trvá do čtyř až šesti let věku.

Pokud tento proces neproběhne správně, dochází k řadě deformací. Jednou z nich je ploché chodidlo. Co tedy způsobují ploché nohy? Může to být způsobeno například předčasným obouváním dětí nebo častým stavěním kojenců na dosud nedovyvinutá chodidla. Příčinou však mohou být také infekce, hormonální a metabolické změny nebo nervová onemocnění. Na vině může být také špatné držení těla a dlouhodobě špatná obuv.

Při snížení podélné klenby nožní se jedná o podélně plochou nohu. Naopak při snížení příčné klenby nožní mluvíme o příčně ploché noze.

Cvičení na ploché nohy a vhodná obuv

Teď už se podívejme, co pomáhá na ploché nohy. 

  • Cviky – vždy je dobré začít s těmi jednoduššími cviky a postupně zvyšovat zátěž. Co dělat když mám ploché nohy? Podívejte se na vhodné cviky na ploché nohy.
  • Obuv – neméně důležitá je také zdravotní obuv, vhodně tvarovaná pro ploché chodidlo.

Deformace plochých nohou je sice nepříjemná a cesta k jejich uzdravení může být někdy zdlouhavá, ale vždy za to stojí. S dostatečnou péčí o sebe sama budete mít krásná a zdravá chodidla.

MK Redakce

Přinášíme Vám tipy na recepty, popisy různých diet, ale také se zde dozvíte novinky ze světa bylinek, případně alternativní medicíny. Vše najdete na jednom místě a to zde.

Související články

Back to top button