Pokud si myslíte, že pravěký jídelníček byl pouze o syrovém mase, pak to není tak docela pravda. Když se právě v dané oblasti nacházel dostatek potravy, většinou v teplejší části roku, byla strava našich dávných předků poměrně pestrá. Dokazují to mnohé archeologické nálezy. Neznamená to ale, že by se snad jednalo o podobné nepřeberné množství surovin, jako je tomu dnes, povětšinou to byla kombinace základních prvků, jako je samozřejmě maso, sbírané ovoce, lesní plody a nejrůznější bylinky.
A právě z takto spíše střídmě sestaveného jídelníčku dnes vychází paleo dieta, nebo chcete-li paleolitická dieta. Jejím základním motivem je ten fakt, že potraviny, na které jsme byli zvyklí již v dávných časech jsou pro naše tělo prospěšné a lépe je dokážeme strávit než mnohé výdobytky moderní doby.
Méně cukrů, méně tuků
V pravěkých časech nebylo právě časté, aby se lidé přejídali, navíc jejich strava neobsahovala nadbytečné množství cukrů, stejně jako dokázali velice dobře spalovat tuky. Právě tyto dvě složky potravin, nesprávně přijímané, bývají hlavními příčinami přibírání na váze. Pokud získáváme cukry pouze z ovoce a tuky v omezené míře, k tomu přidáme pohyb, pak se tloustnutí nemusíme obávat. Náš organismus má zkrátka tak nějak zakódované v genech, kolik jakých potravinových složek přijímat a kolik už je moc, na čemž je také založena paleolitická dieta.
Proč se vyplatí paleo dieta?
Jestliže se rozhodnete vyzkoušet paleo dietu a budete ji opravdu správně aplikovat, dočkáte se přínosů pro tělo. Jednak se vám budou lépe udržovat svaly a zachováte si svalovinu bez tuků, celkově se budete cítit lehčí a fit. Po čase rovněž zjistíte, že potíže s trávením jsou ty tam a zkvalitní se vám metabolismus. Plusem je i to, že u jídelníčků sestavených v duchu paleo, nemusíte až tak striktně dodržovat dávkování, jako u jiných diet. Paleolitická strava je bohatá převážně na přínosné bílkoviny a tuky, které naše tělo dokáže bez potíží zpracovat na energii. Z toho nám vyplývá, že paleolitická dieta je jednou z těch, při nichž nehladovíte.
Najdou se i zápory?
Negativ paleo diety není moc, snad pouze milovníci fitness, nebudou právě nadšeni z menšího nárustu svaloviny, což je zapříčiněno již zmiňovaným nižším množstvím cukru. Pro vyrýsování již vybudované svaloviny je ale tato dieta vhodná.
Je chutná?
Většina osob, které se chystají začít s dietou, se zajímá o to, zda jim bude chutnat. Paleolitická dieta sice nepočítá s výrazným kořeněním, spíše jen s troškou soli, případně pepře, může být ovšem obohacena o další, zdravější složky a není pochyb o tom, že s trochou cviku se naučíte připravovat si opravdové dobroty. A jaké potraviny mohou být součástí paleo jídelníčku?
- Maso- hovězí, zvěřina, kuřecí, krůtí, vepřové
- Ryby
- Ovoce všech druhů
- Zelenina
- Ořechy a semínka
- Kořeny a hlízy
- Mořské plody
- Mořská sůl- v menším množství
- Oleje- kokosový, olivový, konopný
- Bylinky
Naopak se vyhněte konzumaci:
- Luštěnin
- Mléčných výrobků
- Nadměrného množství soli a cukru
- Umělých sladidel
- Většiny koření
- Mouky a cereálií