Přírodní léčba

Parazitická houba Cordyceps – jak může prospět našemu zdraví?

Typická je výskytem v horských polohách, a to jednak v Číně, dále v Himalájích a rovněž na Tibetské náhorní plošině. Hovoříme o houbě Cordyceps, kterou známe i pod českým názvem Housenice čínská, vzhledem k tomu, že je parazitem vysávajícím vnitřek larev motýlů. Má velmi zajímavé vlastnosti, které mají vliv na naše zdraví. 

Historie a současnost cordycepsu

Její potenciál odhalila tradiční čínská medicína už zhruba před 2000 lety. Na dvorech čínských císařů tvořila nezbytnou součást jejich lékáren. Využívali ji, pokud panovníci trpěli nějakými neduhy. Výjimečnost houby spočívá v tom, že jde o parazitický druh, který propojuje rostlinnou a živočišnou říši. Napadne larvy hmyzu, postupně jimi prorůstá, až je pohltí. Evropané se s jejími vlastnosti seznámili v 18. století. Největší povědomí o ní a jejích schopnostech se ale začalo rozšiřovat až v 60. letech 20. století. Narazit na ni v divoké přírodě je těžké, musí se sbírat ručně, proto přírodní Cordyceps je drahý a začal se pěstovat uměle v laboratořích na přírodních substrátech. Při komerčním pěstování se ale dociluje stejně kvalitních výsledků jako v případě přírodní houby z vysokohorských poloh. 

Cordyceps a jeho účinky na zdraví

Cordyceps obsahuje až 40 % polysacharidů, které povzbuzují práci imunitního systému, proto se hodí k prevenci virových a bakteriálních infekcí. Podporuje odolnost proti nemocem horních cest dýchacích jako je kašel, rýma, angína nebo astma. Okysličuje krev a tím zvyšuje fyzický výkon. Využívá se při jaterních poruchách a pro regeneraci tohoto orgánu. Doporučuje se na podporu ledvin, kromě toho pomáhá snižovat krevní tlak. Pozitivní vliv má na sexuální touhu, užívá se při erektilních dysfunkcích a neplodnosti, zlepšuje kvalitu spermií. Nechybí v ní steroly snižující hladinu cholesterolu v krvi. Užívá se i pro podporu fyzické kondice a zvyšování sportovních výkonů.

Léčivé látky v cordycepsu

V cordycpesu najdeme 30 % bílkovin zahrnujících i peptidy, které chrání buňky, jejich membrány a DNA před napadáním volnými radikály. Svým antioxidačním působením housenice brání stárnutí buněk organismu. Zhruba 8 % obsahu houby připadá na tuky, kde by vaší pozornosti neměly omega-3 a omega-6 mastné kyseliny, které když jsou ve správné rovnováze, pomáhají srdci, cévám proti ateroskleróze a udržují v kondici mozek a nervovou soustavu. Mimořádný je i obsah aminokyselin. V housenici se jich nachází celkem 18, přitom zahrnují i 8 esenciálních, které lidské tělo potřebuje ke stavbě a regeneraci buněk svých orgánů, a přitom si je samo neumí vyrobit. Nelze opomenout přítomnost celé řady vitamínů, a to B1, B2, B12, dále E, K. Z minerálů v cordycepsu najdete hořčík, vápník, sodík, draslík, mangan, měď, železo, selen a zinek. 

Jak cordyceps užívat

Cordyceps je k dispozici ve formě extraktu v kapslích, které nejvhodnější užívat ráno asi 15 minut před snídaní a zapít vlažnou vodou. Preventivně postačí jedna kapsle denně, při zdravotních problémech více. 

MK Redakce

Přinášíme Vám tipy na recepty, popisy různých diet, ale také se zde dozvíte novinky ze světa bylinek, případně alternativní medicíny. Vše najdete na jednom místě a to zde.

Související články

Back to top button