Diety

Principy, klady a negativa nejrozšířenějších diet: Dnes o vegetariánství

Možná patříte mezi jedince, kterým se zdá, že jim potraviny živočišného původu, zejména maso, působí trávicí problémy. Pak pravděpodobně omezujete (případně zcela vylučujete) živočišné potraviny ze svého jídelníčku. Za omezením či vyloučením potravin živočišného původu se může skrývat také snaha zhubnout. Roli může hrát i vaše smýšlení o negativních dopadech živočišné výroby na životní prostředí a otázky etiky. Je úplně jedno, co za rozhodnutím, stát se vegetariánem, stojí. Znáte ale všechny formy vegetariánství?

Vegetarián (semivegetarián, pescetarián a flexitarián) – co konzumují?

  • Lacto-ovo vegetarián  –  z živočišných potravin se zaměřuje pouze na mléko a vejce, přičemž laktovegetarián si dopřává pouze mléko.
  • Pescetarián – z masa konzumuje pouze ryby, semivegetarián si pochutná kromě ryb také na drůbežím mase.
  • Flexitarián –  kromě uzenin konzumuje prakticky veškeré potraviny živočišného původu, tmavé maso ale pouze sporadicky. Tento způsob stravování, flexitariánství, je tedy nejmírnější formou vegetariánství.

Pokud vegetarián nekonzumuje vůbec žádné potraviny živočišného původu, stává se veganem. 

“Líní” vegetariáni

Pokud chcete, aby vám vegetariánství v určité podobě přinášelo více pozitiv než problémů, je třeba nezařadit se mezi takzvané líné vegetariány. Ti totiž místo optimálně sestavené vegetariánské stravy na bázi pouze minimálně upravených průmyslových potravin (ještě lépe s jejich naprostým vyloučením) řeší svůj jídelníček bez masa nadbytečným množstvím pečiva. V jejich jídelníčku je třeba také velké množství sušeného ovoce, nezdravých koláčů, müsli tyčinek, ale také tučných sýrů a dalších nepříliš ideálních průmyslově zpracovaných potravin. Výsledkem může být nejen obezita, ale třeba také diabetes II. typu. 

Praví vegetariáni

Naopak poctiví vegetariáni těží z mnoha cenných vitamínů, minerálních látek a vlákniny. Taková strava spolu s dalšími preventivně působícími fytonutrienty může přinášet mnoho pozitiv. Například:

  • nižší hladinu LDL cholesterolu a triglyceridů;
  • pestrou střevní mikroflóru a s tím zamezení přejídání;
  • nižší krevní tlak;
  • nižší hmotnost.

Tělo se tak mnohem snáze dokáže bránit třeba proti nádorovému bujení. Důležitou informací je, že pokud si vegetarián dokáže svůj jídelníček sestavit správně, není vystaven žádným negativům ze zvoleného způsobu stravování.

Milena

Tak to jsem já. Milena. Ta, co píše.

Související články

Back to top button