Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.
Zdravé recepty

Proč jsou bílkoviny v životě sportovce tak důležité a kde je brát?

Pokud sportujete, pak určitě víte, že se vaše tělo neobejde bez základních živin. Důležitou roli ve výživě každého sportovce hrají bílkoviny, známé též jako proteiny. V našem těle mají nezastupitelnou funkci. Proč jsou bílkoviny tak nezbytné a z jakých zdrojů je můžete čerpat?

Jsou základní stavební jednotka

Bílkoviny představují základní stavební jednotku, můžeme je najít ve svalech i ve vazech, nachází se ve šlachách, objevují se i ve všech ostatních buňkách našeho organismu. Jsou součástí enzymů, hrají roli při správném fungování imunitního systému, snižují pocit hladu a zachovávají svalovou hmotu. Sportovní výživa by měla být zaměřena na to, aby vašemu tělu zajistila dostatečné množství proteinů.

Kolik bílkovin potřebujete?

Denní příjem bílkovin se liší v závislosti na tom, jestli jde o muže či o ženu, ale velký vliv na to má i vyvíjená sportovní aktivita. Pokud nijak aktivně nesportujete, vystačíte si s 0,8g/kg proteinů na den. Vytrvalostní sportovci pak potřebují 1,2 – 1,6g/kg na den a silové sporty mohou denní potřebu bílkovin vyhnat až na 2g/kg. S doplněním bílkovin pomohou výživové doplňky pro sportovce, nemusíte se spoléhat jen na přírodní zdroje bílkovin a proteiny přijímat pouze ze stravy.

Stačí si jen vybrat

Mezi méně i více aktivními sportovci jsou proteinové tyčinky velmi oblíbenou formou, jak tělu zajistit bílkoviny a zároveň vyřešit potřebu svačiny. Někdy totiž nemáte čas, abyste si k dopolední nebo odpolední svačině připravili něco plnohodnotného a mít po ruce proteinovou tyčku tak rozhodně není na škodu. K dostání jich je nepřeberné množství, každý si tak dokáže najít přesně takové, které mu budou vyhovovat nejen svým složením, ale také cenou či příchutí.

Proteinové doplňky jsou vhodné nejen pro sportovce, ale často na ně spoléhají i ti, kteří se snaží zhubnout. I při hubnutí totiž hrají bílkoviny důležitou roli. Ne vždy se nám ale daří zajistit dostatek bílkovin formou stravy, tehdy přichází na řadu doplňky s proteinem, které denní potřebu bílkovin splní levou zadní.

MK Redakce

Přinášíme Vám tipy na recepty, popisy různých diet, ale také se zde dozvíte novinky ze světa bylinek, případně alternativní medicíny. Vše najdete na jednom místě a to zde.

Související články

Back to top button