Neustálá únava, nadýmání, velké břicho nebo opakované vaginální mykózy. Pokud se s těmito problémy potýkáte, možná je na čase zaměřit se na své stravování. Příčinou vašich obtíží totiž mohou být přemnožené kvasinky a právě protikvasinková dieta představuje cestu, jak se jich zbavit.
Co jsou kvasinky a jak poznáte jejich přemnožení?
Kvasinky, především Candida albicans, jsou přirozenou součástí našeho těla. Problém nastává ve chvíli, kdy se přemnoží. K tomu často dochází po užívání antibiotik, při oslabeném imunitním systému nebo při nadměrné konzumaci cukrů a rafinovaných sacharidů.
Typickými příznaky přemnožení kvasinek jsou chronická únava a vyčerpání i po dostatečném spánku, nadýmání, plynatost a další zažívací obtíže. Mnoho žen také trpí opakovanými vaginálními mykózami. K příznakům patří také pocit, že se nemůžete na nic soustředit, že vám „to nemyslí“. Kromě toho také můžete pozorovat, že máte velké bříško, které se vám nedaří shodit.
Mezi další varovné signály patří silná chuť na sladké, bílý povlak na jazyku, časté bolesti hlavy, výkyvy nálad a podrážděnost nebo různé kožní problémy včetně ekzémů.
Základní principy protikvasinkové diety
Hlavním cílem protikvasinkové diety je omezit potraviny, kterými se kvasinky živí, a současně posílit imunitní systém. Dieta obvykle trvá 2–3 měsíce, v závažnějších případech i déle. Důležitá je důslednost – i malé množství zakázaných potravin může proces léčby výrazně zpomalit.
Co je třeba vyřadit z jídelníčku?
Na prvním místě jsou to veškeré cukry a sladidla. Zapomeňte na bílý i hnědý cukr, med, různé sirupy včetně javorového a agávového, ale i umělá sladidla. V prvních 3–4 týdnech diety je nutné vyřadit i ovoce. Později lze postupně zařazovat méně sladké druhy.
Problematické jsou také kvasné a fermentované potraviny, tedy alkohol včetně piva a vína, ocet (kromě jablečného), zrající sýry a samozřejmě kynuté pečivo. V počáteční fázi se vyhněte i kysanému zelí.
Důležitou součástí diety je vyřazení obilovin obsahujících lepek, to znamená pšenici a oves (pokud není bezlepkový). Z jídelníčku by měly zmizet také veškeré průmyslově zpracované potraviny, uzené výrobky, instantní pokrmy, slazené nápoje a káva.
Co můžete jíst?
Základem jídelníčku by měla být zelenina. Můžete si dopřát všechny druhy listové zeleniny, brokolici, květák, zelí, cuketu či okurku. Výbornou volbou jsou česnek a cibule, které mají přirozené protiplísňové účinky. Zařadit můžete také řapíkatý celer, petržel a v omezeném množství mrkev.
Důležitým zdrojem energie budou kvalitní bílkoviny. Vsaďte na libové maso (kuřecí, krůtí, hovězí), ryby (zejména tučné mořské ryby bohaté na omega-3), vejce, tofu, tempeh a kokosové produkty. Z tuků jsou vhodné především ty s protiplísňovými účinky, jako je panenský kokosový olej. Používat můžete také extra panenský olivový olej, avokádo, ghí a většinu ořechů (kromě arašídů a pistácií).
Jako přílohy poslouží bezlepkové alternativy: quinoa, pohanka, jáhly, v omezeném množství rýže a amarant.
Praktické tipy pro každodenní život
Největší výzvou bývá nahrazení mouky, běžného pečiva a sladkostí. Místo klasického chleba si můžete připravit domácí bezlepkovou variantu, pohankové nebo zeleninové placky. Sladkosti lze nahradit kokosovými chipsy, směsí ořechů, avokádovými dezerty bez cukru nebo chia pudinkem s kokosovým mlékem.
Pro svačiny se výborně hodí zeleninové tyčinky s domácím dipem z avokáda, vajíčková pomazánka na bezlepkovém chlebu nebo smoothie ze zeleniny a kokosu. Šikovnou volbou jsou také domácí bezlepkové krekry s guacamole.
Nezapomínejte na pitný režim. Denně byste měli vypít minimálně 2,5 litru čisté vody. Vhodné jsou také bylinkové čaje, především z oregana, tymiánu a šalvěje, dále čaj z pampeliškového kořene nebo kokosová voda bez přidaného cukru.
Časté chyby a jak se jim vyhnout
Mnoho lidí dělá chybu v příliš rychlém návratu k běžné stravě. Je důležité postupovat pomalu a sledovat reakce těla. Nové potraviny zařazujte jednotlivě.
Další častou chybou je nedostatečný pitný režim. Noste s sebou vždy lahev vody a nastavte si připomínky na pití.
Problémem bývá také nárazové porušování diety, kterému se vyhnete důkladnou přípravou svačin do práce a dostatečnou zásobou povolených potravin doma.
Důležité upozornění
Dieta může zpočátku vyvolat takzvané die-off příznaky (odumírání kvasinek), které se mohou projevit zhoršením původních příznaků, bolestmi hlavy nebo únavou. Tyto příznaky obvykle do týdne odezní.
Protikvasinková dieta vyžaduje trpělivost a důslednost. Výsledky se obvykle nedostaví ihned, ale při správném dodržování můžete již po několika týdnech pocítit výrazné zlepšení energie, trávení i celkového zdravotního stavu.