Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.
Zdravé recepty

Využijte pošmourného říjnového počasí k přípravě bylinkového sirupu

Tak se nám to venku hezky kaboní a zdá se, že déšť se u nás na pár dní hodlá zabydlet. A právě toto pošmourné počasí může být nejlepší dobou pro přípravu domácího bylinkového sirupu. Pokud vaše bylinková zahrádka ještě stále láká kolemjdoucí vůní celé řady bylinek, vyrobte si z nich lahodný domácí sirup. Jeho existenci oceníte zejména v zimě, kdy s ním budete moci přislazovat nejen čaj. Jak na to?

Recept na domácí bylinkový sirup

Budete potřebovat

1200 až 1600 g cukru (klidně použijte přírodní třtinový), 2 l vody, 4 bio citrony, šťávu ze 2 až 4 citronů, 6 hrstí bylinek – dobromysl, meduňka, rozmarýn, máta, šalvěj a další (čerstvé jsou lepší, mohou však být i sušené – například levandule, kterou už teď čerstvou nenatrháte)

Postup

  • Cukr s vodou přiveďte k varu. Vařte asi 2 minuty.
  • Přidejte na kolečka nakrájené bio citrony, citronovou šťávu a bylinky.
  • Hrnec přikryjte pokličkou a při pokojové teplotě nechte citrony a bylinky v cukrové vodě čtyřiadvacet hodin macerovat (louhovat) při pokojové teplotě.
  • Po 24 hodinách přeceďte sirup do skleněných lahví, dobře je uzavřete a uložte do ledničky.

Sirup z jednoho druhu či ze směsi bylinek

Tento jednoduchý sirup můžete připravovat z jednotlivých druhů bylinek, můžete však bylinky také podle vlastního uvážení míchat. Důležité je, aby vám jejich kombinace chutnala a také výsledná vůně, aby lahodila vašemu čichu. Klidně ho napoprvé vyzkoušejte z poloviční dávky.

Sirup je důležité uchovávat v lednici, neboť neobsahuje (kromě cukru a citronové šťávy) žádné konzervanty. 

Náš tip

Až si v zimě povaříte kousek zázvoru a tento zázvorový čaj osladíte vlastnoručně vyrobeným bylinkovým sirupem, určitě si pošmáknete a zároveň prospějete svému zdraví. Můžete také lžíci sirupu přidat do bílého jogurtu, zamíchat a uvidíte, jaká vznikne pochoutka. Milovat ji budou i vaše děti. Tak ať vám jde práce od ruky!

Milena

Tak to jsem já. Milena. Ta, co píše.

Související články

Back to top button