Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.
Přírodní léčba

Zdravější úklid bez chemikálií

Každý z nás si přeje, aby jeho domácnost byla čistá a hygienická, ale často k tomu využíváme chemické prostředky obsahující látky, které mohou být škodlivé pro naše zdraví i životní prostředí. Existuje však mnoho přírodních a ekologických alternativ, které jsou obdobně účinné, ale mnohem šetrnější k našemu zdraví a planetě. V tomto článku si představíme několik tipů, jak udržovat domácnost v čistotě bez nutnosti použití chemikálií.

Při používání prostředků s chemickými látkami dochází k jejich uvolňování do bezprostředního okolí jak odpařováním do vzduchu a následným vdechováním, tak přímým dotekem s pokožkou. Mohou se jednoduše dostat i do organizmu prostou konzumací, například přes nádobí, příbory, nebo pokud se potraviny pokládají na kuchyňskou linku. 

Vytvořit si domácnost bez chemikálií je poměrně snadné. Můžete si vyrobit vlastní čistící prostředky pro různé příležitosti a také do úklidu zapojit parní čištění, které je velmi univerzální a hygienické, jelikož pára zlikviduje až 99 % škodlivých mikroorganismů.

Jak na parní čištění

Čištění párou je nejvhodnější variantou pro úklid bez použití chemie. Parní čističe využívají vysokou teplotu vody a tlak, aby vyčistily povrch. Díky této metodě lze odstranit mnoho druhů nečistot, včetně bakterií, virů, roztočů a plísní. Parní čističe jsou také užitečné při odstraňování mastnoty a tuků, čímž se často vyhneme použití silných chemikálií. Parní čističe jsou obecně bezpečnější pro zdraví a šetrnější k životnímu prostředí, protože neuvolňují do ovzduší toxické výpary. Při použití páry na čištění povrchů je však třeba opatrnosti a dodržovat návod k použití, aby nedošlo k poškození citlivých povrchů, jako jsou například dřevěné podlahy. Jsou však velmi univerzální, například parní mop AENO SM2 je vybaven různými nástavci, kartáči, stěrkou na sklo a zrcadla i prodlužovací hadicí pro uklízení těžko přístupných míst nebo naopak širokých ploch. Je tak vhodný pro čištění podlah, dezinfekci koberců, úklid kuchyňských a koupelnových ploch, nábytku, oken a mnoha dalších povrchů.

Foto: Ruční parní čistič ETA, univerzální parní mop AENO SM2 s nástavci, zdroj Electroworld.cz

‚Univerzální čistící prostředek

Nyní se dostáváme k alternativám pro běžné chemické čistící prostředky. Vyrobit si vlastní prostředek je poměrně snadné a zároveň ekologické. Jednoduše smícháme půl hrnku octa, dva šálky teplé vody a jednu lžící jedlé sody. Pro vůni můžete směs zakapat citrónovou šťávou nebo přidejte pět kapek esenciálního oleje dle svého výběru a přelejte do rozprašovače. Tuto směs lze použít k čištění koupelny, kuchyně a dalších míst v domácnosti. Pro odstranění skvrn na kobercích můžete použít směs jedlé sody a bílého octu.

Foto: Pixabay

Použijte ocet

Ocet je skvělým pomocníkem při úklidu a lze jej použít na mnoho způsobů. V kombinaci s vodou dokáže skvěle odstranit nečistoty a neutralizovat zápachy. Smíchejte půl šálku octa s jednou litrem vody a použijte směs k vytírání podlah. Ocet můžete také použít k čištění koupelny, umyvadel a záchodů, jelikož rozpouští vodní kámen. Pro zvýšení účinnosti můžete ocet smíchat s jedlou sodou a použít jako pastu na odstranění tvrdých usazenin a špíny.

Využijte citronovou šťávu

Citronová šťáva je dalším přírodním pomocníkem při úklidu, který působí díky své kyselosti obdobně jako ocet, má bělící účinky, a navíc hezky voní. V kombinaci s vodou smíchejte citronovou šťávu s vodou a použijte směs k vytírání podlah, nebo k čištění skvrn na kobercích a nábytku. Citronovou šťávu lze také použít jako dezinfekční prostředek na kuchyňské linky a pracovní plochy. Stačí rozkrojit citrón a potřít, v případě silného znečištění nejprve posypat místo jednou sodou, a následně setřít papírovou utěrkou.

 

Foto: Pixabay

Jedlá soda nejen do jídla

Dalším „všeumělem“ je jedlá soda, kterou kupte ve velkém balení na internetu, nikoli v pytlíčkách v supermarketu. Lze jí použít v kombinacích výše i samostatně. Například po praní hodit 1-2 hrsti do pracího bubnu pro odstranění zápachu. Stejnou funkci splní, když ji v misce vložíte do lednice. V kombinaci 1:1 se solí bude zase fungovat jako čistič odpadu, kterou nasypete do dřezu či umyvadla, zalijete stejným množstvím octa a necháte působit. Následná vroucí voda pak odpad propláchne.

Foto: Pixabay

Ekologické čistící prostředky

Další variantou jsou prostředky, které se na ekologii a šetrnost k životnímu prostředí přímo zaměřují. Ušetří vám trochu času, mohou mít vyšší účinnost, ale jejich cena bude vždy vyšší než běžné prostředky. 

Závěr

Pokud tedy toužíte po domácnosti bez chemikálií a bakterií, nebo se potýkáte se zdravotními potížemi jako jsou alergie, snížená imunita nebo chronické dýchací problémy, doporučujeme v prvním kroku pořízení parního čističe. Dalším krokem pak může být změna na přírodní verze čistících prostředků, a to jak vlastní výroby, tak za ty dostupné na trhu. V každém případě se připravte na zcela nový pocit z čistého domova. 

MK Redakce

Přinášíme Vám tipy na recepty, popisy různých diet, ale také se zde dozvíte novinky ze světa bylinek, případně alternativní medicíny. Vše najdete na jednom místě a to zde.

Související články

Back to top button