Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.
Bylinky

Zelené lístky plné vitamínů: česnekové a cibulové bylinky

Kdo by neměl rád jarní bylinky! Použít se dají do pomazánek, při vaření, do polévek či omáček. Můžeme jimi také hustě posypat čerstvý chléb s máslem … Tak si pojďme některé z nich představit.

Medvědí česnek

Medvědí česnek léčí nejen běžná nachlazení, ale také vodnatelnost a problémy s oběhovým systémem. Je to takzvaná hajní rostlina, což znamená, že roste v polostínu a ve stínu, ve vlhké a humózní zemině. Na balkonu či okenním parapetu na přímém slunci tedy zaručeně neporoste. Právě teď vrcholí sezona medvědího česneku. Máte-li své zaručené loviště, nezapomeňte se na medvědí česnek vypravit. Ještě to stihnete.

Divoký česnek neboli tulbagie

Divoký česnek pochází z Jižní Afriky a lze ho pěstovat i v truhlíku na okně. Jde o zajímavou dekorativní rostlinku, která má skvělou, výrazně aromatickou chuť. Divoký česnek nasekaný na drobno se používá do pomazánek, salátů, polévek a všude tam, kam česnek patří. Můžete ho navíc pěstovat jako přenosnou rostlinu, tedy na zimu ho uklízet domů, přičemž rostlina přirůstá i v zimě, a tak si čerstvých listů můžete užívat také v zimním období.

Česnekopažitka (Allium tuberosum)

Vedle osvědčené klasiky, jakou je pažitka s kulatými, dutými listy, se pro domácí pěstování hodí takzvaná česnekopažitka. Má ploché listy, chuťově je ostřejší, s výrazným aroma česneku. Pěstuje se podobně jako pažitka, tedy ve výživné zemi a na plném slunci. V létě vykvétá nádhernými bílými květy, které je možno použít i jako dekorace do kytic. Jedlá je celá rostlina, včetně květů a pacibulek. V tradiční čínské medicíně se používá jako čistící bylinka, léčí ledviny a játra. Utrženým listem můžete ošetřit i poštípání od hmyzu.

Poschoďová neboli egyptská cibule (Allium fistulosum viviparum)

Tuto cibuli s oblibou pěstovaly už naše babičky. Říkaly jí kráčející, zimní, či chytrá cibule. Egyptská cibule nekvete, ale vytváří pacibulky. Na jaře můžeme konzumovat její mladé listy, později právě již zmíněné pacibulky, které se jedí nejen čerstvé, ale dají se také nakládat. Je to vlastně taková lahůdková cibulka.

Milena

Tak to jsem já. Milena. Ta, co píše.

Související články

Back to top button