S letním obdobím začíná i sezóna dovolených a veder. Spousta lidí vyráží se svými čtyřnohými kamarády na výlety nebo je v teplém počasí nechává po delší dobu doma. Jak se o své mazlíčky správně starat a zajistit jim bezpečí?
Jak pečovat o mazlíčky v horkých dnech
Psům i kočkám vysoké teploty nedělají dobře. Na rozdíl od nás si ale neumí říct o to, co potřebují. Proto je na nás, abychom jim pobyt v teple co nejvíce usnadnili. Jak na to:
- Zajistěte jim dostatek čerstvé vody a důsledně dodržujte pitný režim.
- Dbejte na zdravou a rozčesanou srst, která umožní volné proudění vzduchu.
- Vytvořte jim chladný úkryt u vás doma i na zahradě.
- Psům pořiďte chladící podložku nebo hračku.
- Pravidelně větrejte.
Jak se kočky a psi ochlazují?
Princip ochlazování je u obou zvířat trochu rozdílný, jedno však mají společné. Kočky i psi se primárně ochlazují tím, že zrychleně dýchají s otevřenou tlamičkou. Přitom dochází k odpařování vody na jazyku a v dutině ústní.
Přebytečné horko psi ze svého těla odvádějí také pomocí čenichu a prostřednictvím polštářků na tlapkách. U koček je to trošku jinak. Potní žlázy se u nich nacházejí v oblasti tlamy, kolem struků, na konečníku a především na polštářcích tlapek.
Větrejte bezpečně
Jednou ze zásad, které je třeba dodržovat, je pravidelné větrání. Mnohá místa mohou být pro vaše mazlíčky ale potenciálně nebezpečná. Balkon, terasa, okna nebo lodžie. To všechno byste měli zabezpečit tak, aby vaší kočce nebo psovi nic nehrozilo.
Pokud vlastníte kočku, zaměřte se především na místa, ze kterých může vypadnout. Sítě do oken jsou ideálním řešením. Vybírejte ale speciální zesílené sítě, které jsou pevné a bezpečné. Sítě proti hmyzu vás sice ochrání před drobnými nezvanými návštěvníky, vaše kočka je ale snadno protrhne a následná nehoda může mít až fatální následky.
Krmení psů a koček v létě
Stravovací návyky vašeho mazlíčka se mohou v letní sezóně lehce změnit. Zvířata kvůli teplu více odpočívají, vydávají méně energie a v důsledku toho klesá i jejich chuť k jídlu. Není však třeba hned panikařit. Pokud kočka nebo pes rapidně nehubnou, ochlazují se a dostatečně hydratují, vše by mělo být v pořádku.
Krmivo pro zvířata by mělo být především kvalitní a čerstvé. Otevřené pytle s granulemi byste měli skladovat v místnosti, kde není více než 25 °C. Pokud ke granulím přidáváte například konzervu a pes nebo kočka vše nesní, může se krmivo v misce rychle zkazit. Otevřené konzervy pak vždy skladujte v chladničce a spotřebujte je co nejrychleji.
Cestování se zvířaty v létě
Neradi necháváte svého čtyřnohého parťáka doma? Cestování v létě ale může být pro vašeho mazlíčka náročné, proto byste měli dodržovat určité zásady a pravidla.
Cestování vlakem a MHD
Malé psy a kočky je ideální přepravovat v přepravce s nepropustným dnem. Na psa můžete použít i přenosnou tašku. Pokud vlastníte většího psa, který se do přepravky nebo tašky nevejde, je nutné pořídit mu vhodný náhubek a krátké vodítko. Správný náhubek by měl mít správnou velikost, aby v něm pes mohl pohodlně otevřít tlamu, vypláznout jazyk a přirozeně se ochladit.
Cestování autem
Jízda autem s vaším mazlíčkem má svá pravidla. Psa ani kočku byste totiž neměli přepravovat jen tak na volno. Můžete za to dostat nejen pokutu, ale také ohrozit sebe, ostatní cestující ve vozidle i vašeho mazlíčka.
Nejvhodnější způsob při cestování autem je umístit psa nebo kočku do přepravní klece. Můžete vybírat z různých typů a velikostí, čímž zajistíte vašemu kamarádovi dostatečné pohodlí. Pokud nechcete psa dávat do klece, můžete ho připoutat pomocí speciálních autopásů. Ty se instalují pouze na zadní sedadla, nikdy na místo spolujezdce.
Co dodržovat při cestování?
- Mějte po ruce přenosnou láhev s čerstvou vodou.
- Psa v dopravním prostředku vždy držte nakrátko.
- Zvíře by nemělo několik hodin před jízdou jíst.
- Před odjezdem vašeho mazlíčka vždy vyvenčete.