Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.
Zdravé recepty

Proč byste měli jíst jahody? Jsou bohaté na vitamíny a minerály

Jahody jsou doslova přehlíženou superpotravinou. Nabízejí spoustu kvalitních živin, které do sebe dostanete už z malé porce.

Co je sladké, to je špatné? Tato rovnice v případě jahod rozhodně neplatí. V následujících řádcích vám proto ukážeme, jaké toto ovoce nabízí benefity a proč byste je měli jíst i vy.

Složení jahod

Pojďme se ale nejprve podívat na složení. Na první pohled se to nemusí zdát, ale jahody tvoří z 90 % voda. I díky tomu tedy dokáží skvěle osvěžit. Pokud tedy sníte 100 g jahod, dostanete do sebe 158 kJ energie. Nejvíce jsou zastoupeny především sacharidy, kterých uvnitř jahod najdete hned 8,6 gramů. Z nich hned 6 gramů tvoří jednoduché cukry.

Necelých 9 gramů sacharidů ale není tak velké množství, obzvlášť pokud si to porvnáte s jinými pochoutkami. V jahodách je navíc zastoupena i vláknina. Z celkové hmotnosti zastupuje zhruba 2 %. Co v jahodách ale nenajdete, jsou tuky a bílkoviny. Těch má totiž jedna porce jahod jen 0,8 g (bílkoviny) a 0,4 gramů. Jestliže to s jejich konzumací nebudete přehánět, rozhodně se jedná o kvalitní zdroj živin.

Skvělý zdroj vitamínů

Jahody se přitom mohou pochlubit bohatým obsahem vitamínů a minerálních látek. Obsahují především vitamín C, kterého uvnitř jedné dávky naleznete až 66 g. To je více než u některých citrusových plodů. Kromě „céčka“ do sebe dostanete i bohaté množství vitamínu K, vitamínu E, betakarotenu, kyselinu listovou, riboflavin nebo vitamín B5. Jahody jsou také skvělým zdrojem draslíku a železa. Kromě toho obsahují i menší množství fosforu, hořčíku a vápníku.

Jestliže si tedy chcete pochutnat, pak jsou jahody naprosto dokonalé. Dát si přitom můžete i alternativní výrobky z jahod. U nich ale přijdete o některé živiny. Zkuste například lahodné jahody mrazem sušené. Jahody mrazem sušené jsou skvělým a křupavým zákuskem nejen ve chvíli, kdy dostanete chuť na sladké. A co takhle zkusit jahody v čokoládě? Možností je spousta. Záleží tedy jen na vás, po jaké variantě sáhnete.

MK Redakce

Přinášíme Vám tipy na recepty, popisy různých diet, ale také se zde dozvíte novinky ze světa bylinek, případně alternativní medicíny. Vše najdete na jednom místě a to zde.

Související články

Back to top button