Lichořeřišnice je původem peruánská bylina známá pro své významné léčivé účinky. Ne nadarmo má v alternativní medicíně dlouhou tradici. I když je lichořeřišnice citlivá na mráz, tak se u nás pěstuje jako letnička. Lichořeřišnici lze dnes najít téměř po celém světě. Oranžové, žluté a červené květy lichořeřišnice jsou totiž velice nádherné a celá rostlina obsahuje řadu aktivních látek.
Lichořeřišnice a její léčivé účinky
Lichořeřišnice se používá při léčbě mnoha akutních i chronických zánětů, jako jsou záněty močového ústrojí, dýchacího systému a podobně. Také se hojně využívá při léčbě kožních problémů, jako jsou akné, opary a dermatózy, a považuje se za účinný lék proti vypadávání vlasů a bolesti kloubů. Květy lichořeřišnice jsou také bohatým zdrojem luteinu, který podporuje zrak.
Lichořeřišnice posiluje imunitu
Lichořeřišnice je také významným zdrojem vitamínu C a dalších prospěšných látek, což z ní dělá účinný prostředek pro posílení imunity a zvýšení obranyschopnosti lidského organismu. V alternativní medicíně se také označuje jako „přírodní antibiotikum“, protože dokáže úspěšně bojovat s celou řadou bakterií, jako jsou streptokoky, escherichia coli, stafylokoky a další. Lichořeřišnice je tak vhodná jako doplněk při užívání antibiotik, jelikož zesiluje jejich účinek.
Využití lichořeřišnice
U lichořeřišnice se využívají listy, květy i plody. Její chuť lze přirovnat k ředkvičkám nebo řeřiše, takže se často přidává do salátů a pomazánek. V zimním období se pak často užívá jako lichořeřišnice kapky nebo tinktura, kterou lze snadno zakoupit na e-shopech s přírodními produkty nebo si ji můžete vyrobit sami. Lichořeřišnice je také k dostání ve formě tablet. 100% přírodní produkty z lichořeřišnice najdete například na e-shopu Herbavis.