Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.
Bylinky

Bez černý, divizna a heřmánek – byliny, které by neměly chybět v žádné přírodní domácí lékárničce

Největší radost budete mít určitě z bylin, které si nasbíráte vlastnoručně. Jakou část uvedených bylin sbírat? Jak drogu správně sušit? Jakým způsobem připravit léčivý nápoj? Odpovědi najdete v následujícím textu.

Bez černý – květy

V době květu se trhají celá květenství a po zavadnutí nebo mírném zaschnutí se odtrhnou ze stopek jednotlivé květy. Potom se dosouší ve stínu přirozeným teplem. Mají si zachovat světlou, poněkud krémovou barvu. Užívá se jich jako potopudného prostředku. Nápoj, nejčastěji z jedné plné lžičky na šálek vody, se připravuje výluhem nebo nálevem.

Divizna – květy

Sbírají se žluté korunky bez zelených kalichů v době plného rozkvětu, nejlépe v dopoledních hodinách, kdy již úplně oschla rosa

  • Suší-li se ještě vlhké, snadno zhnědnou až zčernají. 
  • Nesmějí se stlačovat.

Musí se rychle usušit v tenké vrstvě ve stínu nebo umělým teplem nepřesahujícím 40 stupňů Celsia. Je možné dát je předeschnout na kratší dobu na slunce. 

Užívá se jich jako prostředku usnadňujícího odkašlávání. Nápoj se připravuje nálevem. Samotných květů divizny se používá zřídka, nejčastěji jsou květy součástí čajových směsí, například v průduškových čajích.

Heřmánek – květy

Květenství heřmánku se sbírají v době květu, když bílé okrajové květy jsou otevřené a žluté květy terče jsou ve spodní polovině kuželovitého lůžka rozkvetlé. Tato část je žlutější než nazelenalá vrcholová polovina rostliny.

Suší se opatrně v tenkých vrstvách ve stínu nebo umělým teplem, které nesmí přesáhnout 35 stupňů Celsia, jinak silice může vyprchat. Užívá se ho při potížích trávicího ústrojí (například při nadýmání nemluvňat) a jako prostředku potopudného. Nápoj se připravuje buď výluhem nebo nálevem (nejlépe cca 2 g drcených květenství na 100 ml vody).

Milena

Tak to jsem já. Milena. Ta, co píše.

Související články

Back to top button