Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.
Bylinky

Natrhejte si lesklé červené drahokamy. Čas máte ještě zhruba do konce října.

Růže šípková (Rosa canina) je trnitý keř, který je právě teď obsypán zralými šípkovými plody. Vypadají jako lesklé červené drahokamy. Máte-li chvilku času, neváhejte ani minutu, popadněte košík, na ruce natáhněte rukavice proti trní a utíkejte si šípky natrhat. Rostou skoro všude, většinou divoce, takže jsou dostupné všem. Proč se vyplatí natrhat si celou zásobu?

Blahodárné účinky šípků

Šípky, jejichž blahodárné účinky znali již naši předkové, jsou dodnes využívány v lidovém lékařství i kuchyni. Uvidíte, jak rádi po nich sáhnete, až vás zase schvátí chřipka nebo nachlazení.

  • Velké množství vitamínu C (desetinásobně více než citrony), ale také vitamíny A, K, PP, B1 a B2;
  • spousta minerálních látek (vápník, draslík, železo, hořčík, fosfor, síra i sodík);
  • třísloviny, pektin, lehce stravitelné cukry a kyselina citronová a jablečná

 – i tak bychom mohli charakterizovat šípky. 

Před šípky se třesou viry i bakterie. Jsou skvělé na krvetvorbu, snižování cholesterolu; uleví při bolestech ledvin a žlučníku.

Nepromeškejte ideální čas pro sběr šípků

Nastal právě teď. Září a říjen, to jsou měsíce šípků. V té době jsou totiž sytě vybarvené, tvrdé a dobře vyzrálé. A také s nejvyšší možnou hodnotou vitamínu C

I přezrálé šípky mají svou hodnotu. Například na výrobu šípkové marmelády nebo šipkového vína. Nahnilé a mrazem přešlé plody se ke sběru již nehodí.

Šípky a šípkový čaj

Šípkový čaj je prostě klasika. Popíjet ho během zimních měsíců můžete jen tak pro chuť a pro dobrou náladu. Ještě více ho ale oceníte při nachlazení, viróze, chřipce a rovněž jako prevenci proti těmto nemocem. Jak správně připravit šípkový čaj?

Budete potřebovat:

Vlastnoručně nasbírané a usušené šípky, vodu, místo cukru raději med

Postup:

  • Připravte si dvě hrsti sušených šípků. (Šípky můžete sušit v sušičce na ovoce nebo jednoduše v troubě. Při sušení v troubě hlídejte teplotu – neměla by přesáhnout 50 stupňů Celsia.)
  • Šípky nasypte do velké konvice (objem alespoň 2 litry), zalijte je studenou vodou a na mírném ohni vařte 15 až 20 minut.
  • Po ukončení varu nechte čaj ještě čtvrt hodiny odstát. 
  • Čaj přeceďte přes velmi jemné sítko. Někomu bude chutnat jen tak, nepřislazený, někdo si ho raději osladí medem.
  • Z použitých šípků můžete uvařit ještě čaj „druhák“. Jednoduše vrátíte šípky ze sítka do konvice, opět zalijete vodou a výše uvedený proces zopakujete. Zajímavé je, že šípkový čaj druhák má nejen lepší barvu, ale i lepší chuť. (Pokud budete chtít uchovat v šípkách co nejvíce vitamínů, můžete je před vařením rozdrtit a zkrátit tak dobu varu na 10 minut.)

Zajímá vás, jak připravit šípkovou marmeládu a šípkové víno? Pokračujte do kategorie zdravé recepty!

Milena

Tak to jsem já. Milena. Ta, co píše.

Související články

Back to top button